V naší zemi je člověk oficiálně považován za dospělého dosažením věku 18 let. V tu chvíli se stává plně trestně odpovědným a je schopen legálně uzavírat jakékoliv smlouvy. A mimo jiné si také může udělat řidičský průkaz. Ačkoliv je věk, kdy můžeme jezdit na menších motocyklech 15 let, pokud si chceme udělat řidičák na osobní automobil, musíme počkat do dosažení plnoletosti. A v tu chvíli také většina lidí začne autoškolu skutečně navštěvovat.
Problém je však v tom, zda je v tomto věku člověk již skutečně dostatečně vyspělý k tomu, aby mohl bezpečně řídit automobil. Nesmíme totiž zapomínat, že se jedná o potenciálně velmi nebezpečnou činnost. To ostatně ukazuje i počet dopravních nehod, které se každý den stávají jen na našem území. Fyzicky samozřejmě není o čem mluvit. V tomto věku máme již prakticky svou dospělou výšku, takže není problém dosáhnout na pedály a řadicí páku. Mentální vyspělost je však něco úplně jiného. Zde totiž mnohdy vývoj ještě není ukončen, doznívají poslední záchvěvy puberty.
To může způsobit touhu se předvádět, a to i za volantem. Jde také o podceňování rizika, které nám hrozí. Často přeceňujeme své schopnosti a chceme ostatním ukázat, co dovedeme. Důsledkem však je, že jsme nebezpeční sobě i svému okolí. Jen málokdo si uvědomuje, že auto je v podstatě zbraň. A ta rozhodně nepatří do rukou někomu, kdo ji nerespektuje.
Co bychom tedy měli dělat? Řešením by bylo zvýšení hranice pro obdržení řidičského průkazu na 21 let. V tu dobu by již většina z nás měla být mentálně dostatečně zralá na to, aby jezdila zodpovědně. Tím by se snížil i počet dopravních nehod. Samozřejmě by také pomohlo zpřísnění podmínek pro udělení řidičského průkazu. Dnes si jej bez nadsázky může udělat prakticky každý, ať už je psychicky v pořádku nebo ne. Důsledky pak vidíme prakticky každý den. Rozhodně by tedy bylo dobré s tím něco udělat.