Slyšeli jste už o tzv. SVJ, ze začátku vám tato zkratka může připadat jako kdyby se jednalo o nějakou novou politickou stranu. Opak je však úplně jiný, o politickou stranu se opravdu nejedná 🙂 jedná se o druh spolku podrobněji o spolek společenství vlastníků jednotek. V Českém právu se tento spolek označuje jako právnická osoba která má za úkol zajišťovat správu cizího majetku, konkrétně je jedná o zajišťování domů s jednotkami nebo jakýchkoliv pozemků.
Takže daná budova může být rozdělena hnedka na několik různých jednotek nebo také na společné části, tato definice je nařízena podle zákona č. 72/1994 Sb. o Vlastnictví bytů. Samotné rozdělení se může uskutečnit pouze v případě že majitel (neboli. vlastník budovy) projeví takzvanou vůli. Takováto vůle se projevuje především vystavení hnedka několika dokumentů, těmi jsou například : prohlášení, ujednání spoluvlastníků a nebo tzv. smlouva o výstavbě. Tyto dokumenty se následně ukládají a uschovávání v dokumentaci listin v katastru nemovitostí.
Narazit však můžete až na tři druhy společenství vlastníků jednotek a těmi jsou :
– Společenství vlastníků jednotek podle zákona (již výše uvedeného) č. 72/1994 Sb. : od roku 1994 – Tento druh spolku je bez jakékoliv právní osoby, jedná se totiž o bezformální skupinu vlastníků jednotek a také spoluvlastníků společných částí daných jednotek. Tato bezformální skupina vznikla právě rozdělení dané budovy na tzv. jednotky, a také převodem jednotek jakýchkoliv nových vlastníků. Tato společnost stále existuje například v domech které jsou rozděleny ale nesplňují podmínky pro vznik tzv. právnické osoby (výše zmíněného SVJ). Momentálně můžete narazit přibližně na 6 000 společností tohoto druhu. Tyto společnosti však už nejsem nikde evidovány !
– Společenství vlastníků jednotek podle zákona č. 72/1994 Sb. : ve znění novely č. 103/2000 Sb. – Tento druh na rozdíl od výše uvedeného je společenství PRÁVNICKOU osobou, Která je určena ze zákona provádět danou práci, a tou je správa domu se společnými části ale i jednotkami. Právní osobnost a právní způsobilost těchto lidí je upravena zákonem č. 72/1994 Sb., Momentálně můžete narazit přibližně na 5100 Společností tohoto druhu.
– Společenství vlastníků jednotek podle zákona č. 89/2012 Sb. – Tento druh je také společenství právnickou osobou, která také ze zákona vykonává správu domu, Momentálně můžete narazit na cca 4000 SVJ, Vzhledem k značným odlišnostem definicí těchto jednotek (§ 3063 NOZ) je právní způsobilost těchto SVJ značně omezena.
Orgány těchto společností jsou – Takzvané shromáždění vlastníků jednotek, poté samozřejmě výbor a jako poslední dozorčí rada a podobně.
Shromáždění vlastníků jednotek je dosud nejvyšší orgán – Toho shromáždění se musí uskutečňovat jednou ročně.
Výbor je výkonný orgán – Tento výbor musí mít minimálně tři členy a funkční období daného výboru NESMÍ přesáhnout maximální dobu, a tou je maximální doba funkčnosti 5 let.
Za SVJ jedná především tzv. předseda.
A jaké dokumenty budou k celé akci potřeba ?
- Prohlášení vlastníka (§ 4 ZVB) – tento dokument musí obsahovat : Údaje – o pozemku, bytu či domu, obci a katastrálním území, dále také údaje o dané jednotce, popis a určení společných částí, a jako poslední velikost podílu na společných částech.
- Smlouvu o výstavbě (§ 17 ZVB)
- Dohoda či rozsudek o vypořádání SJM
- Dohodu spoluvlastníků o zrušení daném podílového spoluvlastnictví
Celé historie o společenství vlastníků jednotek je podrobněji popsána viz odkaz v článku od homepartner