Ocenění nemovitosti potřebuje v životě každý, kdo nějakou nemovitost vlastní, hodlá si ji pořídit, nebo naopak prodat. Pro účely získání hypotéky se pak provádí odhad reprodukční ceny nemovitosti, tedy takové ceny, jakou v současné době nemovitost na trhu má.
Jaké typy nemovitostí se obvykle podrobují cenovému odhadu?
Pro účely nákupu, či prodeje nemovitosti se podrobují odhadu všechny typy nemovitostí. Mezi ně tedy patří:
- rodinné domy
- rekreační nemovitosti jako chaty a chalupy
- vily a rezidence
- činžovní domy jako paneláky, či běžné zděné činžáky
- bytové jednotky, včetně družstevních, či podílových bytů
- nebytové prostory v podobě skladů, garáží, či dílen
- pozemky jako stavební, užitkové, ale také rybníky, či třeba louky
Kdy je odhad zapotřebí?
Odhad je zapotřebí při všech právních krocích, které se nemovitosti týkají. Může to být tedy v případě prodeje či koupi nemovitosti, žádosti o hypotéku, pro daňové účely, darovací smlouvy, řešení dědického vypořádání, ale také při exekuci, nebo rozvodu.
Jak dlouho trvá vypracování posudku?
Po návštěvě nemovitosti obvykle trvá vypracování posudku do dvou týdnů. V některých případech si však lze připlatit za rychlejší, tedy expresní posouzení, které můžete mít hotové již do dvou dnů.
Co vše určuje cenu?
Faktorů je mnoho. Při posudku cenového odhadu hraje roli umístění nemovitosti, dostupnost služeb, stav a rozměry nemovitosti, ale také vybavení.
Co je potřeba k provedení posudku?
K provedení posudku je potřeba hned několik věcí. Důležité jsou dokumenty o nabytí vlastnictví (tedy darovací, kupní, či dědická smlouva), případné doklady omezující vlastnická práva (tedy věcná břemena, spoluvlastnictví, atd.), u objektů využívaných k pronájmu pak i cena nájmu, stavební, či projektová dokumentace, soupis rekonstrukcí, které byly realizovány na nemovitosti, a také výpis z katastru nemovitostí.