Zajímavé údaje o mobilních domech v Česku přinesl statistický rozbor z roku 2016. V průběhu posledních deseti let se počet zájemců o tento způsob bydlení zdvojnásobil, každý rok tvoří přírůstek jejich vlastníků přibližně o 10 procent. Jejich plošná výměra se pohybuje od 40 do 120 čtverečních metrů, nejvíce se jich přibližuje velikosti bytu 2 + 1. Důvodů, proč neutuchající zájem o tento způsob bydlení roste, je několik, ten nejpodstatnější je výhodná cena.
Pro naši zemi je typické chataření a chalupaření, tento trend se začal rozvíjet v 70. letech v období socialismu, v té době probíhala v obrovském měřítku výstavba panelových sídlišť, v nichž žily více než dvě třetiny obyvatel země, a ti se také snažili pořídit vlastní rekreační objekty jako únik z reality všedního dne plného šedi v betonové džungli. Životní styl se pak přenesl i na další generace a mobilní domy jsou jistou možností, jak si levně rekreační objekt pořídit. Dnes tvoří přibližně 60 procent majitelů mobilních domů chataři, kteří ? je využívají pro víkendové nebo dovolenkové pobyty a zbytek jsou domy pro celoroční pobyt.
Celoroční dům vyžaduje zateplení
Pokud máte vážný zájem řešit tímto způsobem bydlení, musíte se obrátit na společnost, která nabízí zateplené objekty. Na tepelné izolaci nesmírně záleží a mnozí odborníci doporučují navštívit vzorové stavby především v zimních mrazivých dnech a také v letních extrémních vedrech, kde se snadno přesvědčíte o jejich kvalitě. Mnoho lidí totiž tento fakt u mobilních domů celoročních podcení, někteří si dokonce představí takový objekt na fotografii, kde je vyobrazen sezónní typ nebo mobilní přístřešek určený pro státy jižní Evropy, kde v zimě teplota vzduchu prakticky neklesá pod bod mrazu. Pro naše středoevropské poměry je nutné zajistit dvojitá okna, izolaci stěn, střechy i podlahy, odkud může unikat značné množství tepla.