V první řadě bychom se měli zamyslet nad tím, zda Android mohou nějaké viry ohrozit. Viry určitě ne. Žádné viry jako takové pro tento operační systém totiž neexistují. Vir můžeme definovat jako samostatný program, který se uvnitř prostředí replikuje a zároveň může škodit různou formou, např. blokováním programů, zpomalováním systému, odmazáváním dat.
V androidu se žádné viry nemohou uplatnit, nemohou se v systému množit a přetvářet samy od sebe. Můžeme tu ale nalézt malware. To je škodlivý software, který může efektivně využívat osobní údaje ke špionáži a k vydírání obětí. V telefonech lidé ukládají zpravidla větší množství osobních údajů od různých přístupových kódů, až k poznámkám ze soukromého života, kontaktům na různé osoby a uloženým zprávám.
Antivirové programy mohou proti něčemu takovému chránit jenom do chvíle, kdy se náhodou objeví na síti novinka, kterou tvůrci ochranného software ještě nezmapovali. Proto je stále nejlepším vodítkem a pomocníkem vlastní úsudek a intuice. Většina takových nebezpečných záškodníků číhá obvykle v lákavých nabídkách různých reklamních sdělení na stažení a používání aplikací z neověřených zdrojů.
Redaktory jistého nejmenovaného zdroje také zajímalo, kolik uživatelů tohoto operačního systému by přistoupilo na to, aby měli Android i na svém osobním počítači, nejen na chytrém telefonu, případně, zda-li vůbec.
Anketa dopadla velmi zajímavě, ale celkem podle očekávání:
- Android by na počítači v žádném případě nedopustilo 27 procent respondentů ankety.
- 13 procent dotázaných by Android rozhodně uvítalo a využívalo by jej jako jediný operační systém.
- 7 procent účastníků ankety odpovědělo tak, že by se řídili referencemi na základě zkušeností jiných uživatelů.
- Největší procento tvoří lidé, kteří by Android rádi provozovali pouze s podmínkou, že by měli možnost bootování ještě na jiný operační systém (MS Windows, Linux apod.) V anketě se takto vyjádřilo 52 procent lidí.