Kimberley jako ženské jméno už jste možná někdy slyšeli. Ale není až tak docela jisté, znáte-li i město tohoto jména. Přičemž pokud neznáte, je to možná i tak trochu ostuda, aspoň vzhledem k tomu, co má toto město mimo jiné ‚na svědomí‘. Kimberley je prostě město v Jižní Africe, v provincii Severní Kapsko, jejímž je hlavním městem, a své jméno získalo ne po nějaké ženě, ale po Johnu Wodehouseovi hraběti z Kimberley, britském tajemníkovi pro kolonie.
Za vznikem tohoto města stála vlastně skoro banalita. Na jedné z tamních farem jižně od Kimberley prostě našli u řeky Orange docela banální oblázek, ze kterého se vyklubal 21,25karátový diamant Eureka, o tři roky později tam našli dokonce 83,50karátový diamant Jihoafrická hvězda, a pak už vypukla skutečná diamantová horečka, kvůli níž vznikla vesnice New Rush, později přejmenovaná na Kimberley.
A jak jde o peníze… Prostě netrvalo dlouho a začala tam těžba, v jejímž důsledku má dnes Kimberley to, co má. Co to je? Velká díra. Čímž pochopitelně neoznačuji hanlivě toto město, jde o název zdejšího dnes už opuštěného a částečně zatopeného diamantového dolu, který nemůžete přehlédnout už ani z letadla ve chvíli, kdy zde přistáváte na letišti, a který je největší jámou na světě, jakou kdy vykopali lidé pouze holýma rukama.
Dnes už zde, ve městě, které bylo mimo jiné i prvním elektrifikovaným městem Afriky, o diamant nezakopne, o čemž jsem se před lety sám přesvědčil. Ovšem mají tu nejednu pamětihodnost. Kromě už zmíněné Big Hole je to třeba Památník první světové války, McGregor muzeum, Knihovna Kimberley Africana, Duggan-Cronin Gallery, Art Gallery William Humphreys, Pioneers of Aviation Museum, Sol Plaatje muzeum atd.
A proč lze považovat toto město kromě bývalé těžby diamantů za významné? Dost možná hlavně kvůli Kimberleyskému procesu, který vyvrcholil roku 2003 podpisem dohody o boji proti konfliktním diamantům. Což přispělo třeba i ke konci války v Sierra Leone, již i u nás můžete občas vidět ve filmu Krvavý diamant.